Dokumenty do chrztu:
-
Metryka urodzenia
-
Dane rodziców i chrzestnych: nazwisko,imię, zawód, adres zamieszkania . Rodzice chrzestni zaświadczenie ze swojej parafii iż są osobami wierzącymi i praktykującymi. Jeżeli chrzest jest w innej parafii niż miejsce zamieszkania rodziców również zgoda Księdza proboszcza parafii zamieszkania.( nie zameldowania)
Dokumenty do I Komunii św. :
-
Metryka chrztu z parafii gdzie dziecko było ochrzczone. Jeśli sakrament ma być udzielony w innej parafii niż miejsce zamieszkania wymagana zgoda Księdza proboszcza parafii gdzie mieszka dziecko. ( W naszej parafii I Komunia św zawsze w trzecia niedzielę maja)
Dokumenty do bierzmowania:
-
Metryka chrztu św. (nie starsza niż pół roku). Jeśli bierzmowanie ma mieć miejsce w innej parafii niż miejsce zamieszkania również zgoda Księdza proboszcza parafii zamieszkania.
Dokumenty do sakramentu małżeństwa :
-
Metryki urodzenia z parafii chrztu z adnotacją o bierzmowaniu
-
Dokumenty o możliwości zawarcia małżeństwa z Urzędu Stanu Cywilnego
-
Dowody osobiste ( do wglądu)
-
Zaświadczenie o ukończeniu katechez dla narzeczonych ( lub zaświadczenie ukończenia kursu w szkole
-
Dane świadków
Dokumenty z USC są ważne tylko pół roku, podobnie metryka chrztu.
Do Biura Parafialnego z powyższymi dokumentami należy zgłosić się najpóźniej na trzy miesiące przed zawarciem sakramentu.
Narzeczeni, którzy w naszej parafii zawierają sakrament małżeństwa sami zamawiają i opłacają organistę i kościelnego
Jeżeli narzeczeni mieszkają poza Polską( nawet tymczasowo) a chcą zawrzeć sakrament małżeństwa w Polsce wszystkie formalności włącznie z tzw. protokołem przedmałżeńskim należy przeprowadzić w parafii zamieszkania (nie zameldowania) i zgłosić się do parafii gdzie narzeczeni pragną zawrzeć sakrament małżeństwa z tzw licencją wystawioną przez księdza, który przeprowadzał rozmowy przed zawarciem sakramentu małżeństwa. Narzeczeni z poza Polski muszą wcześniej poprzez księdza proboszcza miejsca zamieszkania skierować prośbę o zawarcie sakramentu małżeństwa do Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.
Uwaga jeżeli uroczystość ślubna ma odbyć się w piątek wymagana jest dyspensa, której może udzielić ksiądz proboszcz parafii gdzie odbywa się wesele
Dokumenty potrzebne do pogrzebu katolickiego
-
Akt zgonu z USC
-
Jeśli pogrzeb ma odbyć się poza parafią zamieszkania zmarłego/zmarłej konieczna jest zgoda Księdza proboszcza ostatniego miejsca zamieszkania osoby zmarłej
-
W przypadku naszej parafii należy wpierw zgłosić termin pogrzebu, następnie w parafii Płonkowo lub wybranej parafii posiadającej cmentarz uiścić tzw pokładne ( obowiązuje przez 20 lat po ty czasie jeśli nie zostanie przedłużona opłata za pokładne grób zostaje zlikwidowany)
-
We własnym zakresie należy zamówić i opłacić organistę oraz kościelnego